BM Agri är ett handelsföretag med fokus på spannmål.

Verksamheten omfattar hela landet och utbudet av produkter och tjänster är följande:

Spannmål
Oljeväxter
Gödsel
Prissäkring via olika börser
Marknadsinformation.
 

BM Agri är ett företag som växer.

Företaget har bedrivit verksamhet under tretton år och under denna tid har omsättningen stadigt ökat. För år 2014 blev omsättningen 378 milj. kr.
 

Styrelse och VD

Thomas Svensson är styrelsens ordförande. Han är även VD för Söderberg & Haak och representerar tillsammans med Erik Andersson Mellby Gård 38 % av aktierna i BM Agri. Övriga styrelseledamöter är Mats Eriksson och Jarl Sintorn vilka representerar BM Agri Holding AB som äger 57 % av aktierna. Matilda von Rosen är VD.

Kontaktuppgifter

Namn Funktion Telnr E-post Adress
Jenny Eriksdotter Säljare/inköpare 010-221 69 30 jenny@bmagri.se Sjögatan 4
592 30 VADSTENA
Jonatan Wilsson Säljare/inköpare 010-221 69 28 jonatan@bmagri.se Skaraborgsgatan 64
532 37 SKARA
Magnus Larsson Säljare/inköpare 010-221 69 24 magnus@bmagri.se Box 84
Elevenborgsvägen 4
230 53 ALNARP
Björn Järpemo Säljare/inköpare 0761-88 19 44 bjorn@bmagri.se
Jan-Erik Carlsson Säljare/inköpare 0733-87 63 35 jan-erik@bmagri.se
Johan Hårleman Säljare/inköpare (gödsel och raps) 0733-46 29 00 johan@bmagri.se
Janne Kuusiniemi Säljare gödsel 0708-38 13 15 janne@bmagri.se
Lasse Kuusiniemi Säljare gödsel 0768-20 13 14 lasse@bmagri.se
Mats Eriksson Säljare/inköpare, Marknadsnytt 010-221 69 22 mats@bmagri.se Gåsvägen 9
441 40 ALINGSÅS
Kenneth Normark Spannmålsexport 010-221 69 25
0709 15 66 10
kenneth@bmagri.se Box 84
Elevenborgsvägen 4
230 53 ALNARP
Matilda von Rosen VD 010-221 69 21 matilda@bmagri.se Skaraborgsgatan 64
532 37 SKARA
Britt-Marie Eriksson Administration 010-221 69 26
Fax: 0322-120 12
britt-marie@bmagri.se Gåsvägen 9
441 40 ALINGSÅS
Louise Apell Ekonomi/administration 010-221 69 27 louise@bmagri.se Skaraborgsgatan 64
532 37 SKARA
Cecilia Lilja Ekonomi/ administration 010-221 69 31 cecilia@bmagri.se Skaraborgsgatan 64
532 37 SKARA
 

MARKNADSNYTT

Marknadsnytt v. 24
Hej!

Vi har denna vecka har vi haft en kraftig nedgång på råvarubörserna men i likhet med andra börser slutade fredagen uppåt igen.

BM Agri har åter lastat en exportbåt med vete i Västerås och dessutom tecknat in över halva nya silon i Hasselbäck med överlagrat vete ifall vi inte kan få till ytterligare exportaffärer till acceptabelt pris.

Vår VD Matilda von Rosen har tagit initiativ till ett debattinlägget i SvD (näringslivsbilagan) och fått med sig övriga VD:ar inom den svenska spannmålshandeln. Det har blivit en mycket positiv respons och om du missat detta så kommer länken här http://www.svd.se/ge-svenskt-lantbruk-rattvisa-regler/om/naringsliv:debatt

Läs mera om detta och mycket annat i bifogat Marknadsnytt.

Med vänlig hälsning / kind regards
Mats Eriksson

+46 (0)10-2216922
+46 (0)70-3456040
www.bmagri.se
Gåsvägen 9
441 40 Alingsås

Publicerad 2016-06-22

Kontakta oss gärna om du undrar över något!

BM Agri AB
Skaraborgsgatan 64
532 37 SKARA

info@bmagri.se
010-221 69 20